მოსახლეობა

მოსახლეობა
მსოფლიო

Wednesday, November 20, 2013

ტრეფიქინგი –ადამიანებით ვაჭრობა

Tuesday, November 19, 2013

შეფასების რუბრიკა.

კრიტერიუმი

1-2
3-4
5-6
7-8
9-10

მოსწ.  შეძლოს   მონაცემთა  ანალიზი
მოსწ. ვერ აკეთებს მონაცემთა ანალიზს
მოსწ. არასრულად წარმოადგენს მონაცემებს
მოსწ.  შეუძლია მონაცემთა წარმოდგენა, მაგრამ ვერ აკეთებს ანალიზს.
მოსწ. სხვისი დახმარებით შეუშლია მონაცემების წარმოდგენა და ანალიზი
მოსწ. დამოუკიდებლად წარმოადგენს მონაცემებს და უკეთებს ანალიზს.













გაკვეთილის გეგმა.

                 
                               გაკვეთილის გეგმა

თემა

მოსახლეობის  შემადგენლობა  ( სტრუქტურა)
საგანი

გეოგრაფია
კლასი

VIII_კლ
მოსწავლეთა რაოდენობა

27
პედაგოგი

მ. ვართუმაშვილი
სტანდარტი  ინდიკატორი

გეო.VIII.1. მოსწავლეს შეუძლია გეოგრაფიული ინფორმაციის მოსაპოვებლად რუკის კითხვა და სხვა თვალსაჩინოების ანალიზი.

გეო.VIII.2. მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს გეოგრაფიული ობიექტებისა და ქვეყნების მდებარეობა რუკაზე.

გეო.VIII.3. მოსწავლეს შეუძლია ახსნას, თუ რა გავლენას ახდენს ბუნებრივი პირობები დასახლების ტიპებსა და მეურნეობის განვითარებაზე.

გეო.VIII.4. მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს კავკასიის რეგიონი.

გეო.VIII.5. მოსწავლეს შეუძლია მსჯელობ ტრანსპორტის განვითარებაზე უძველესი  დროიდან დღემდე.

გეო.VIII.6. მოსწავლეს შეუძლია მსჯელობა ვაჭრობის როლზე ეკონომიკის განვითარებაში.
გეო.VIII. 7. მოსწავლეს შეუძლია  მიგრაციის პროცესისა თავისებურებების დახასიათება.

გეო.VIII.8. მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათს ურბანიზაციის პროცეს.

გეო.VIII. 9. მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს მსოფლიოში რეგიონების გამოყოფის პრინციპები და ქვეყნების კლასიფიკაციის მნიშვნელოვანი კრიტერიუმები.

გაკვეთილის მიზანი
. მოსწავლემ   შეძლოს   მონაცემთა  ანალიზი
 . მოსწავლემ შეძლოს სქესობრივ–ასაკობრივი  პირემიდის გარჩევა
 . მოსწ. გაანალიზოს  ცხოვრების დონის მაჩვანებელები და დაუკავშიროს
   სიცოცხლის ხანგრძილივობას
 . მოსწ.განუვითაროს კვლევისა და ანალიზის უნარ–ჩვევები



აქტივობები

აქტივობები 1.  (გამოწვევა)   კოგნიტური  სქემა 
„  ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე „   საგაკვეთილო ტექსტზე  მუშაობა    მოსწავლეებს აცნობს ტექსტს.

 აქტივობა 2.    (გონებრივი იერიში)  კითხვების დახმარებით  ხდება წინა მასალის გამოკითხვა 

აქტივობა 3.   სტრატეგია 3,2,1
სტრატეგიის დახმარებით  მოსწავლეების წაიკითხავენ ტექსტს და მონიშნავენ  მნიშვნელოვან, საინტერესო და ბუნდოვან საკითხებს. 

აქტივობა 4.    მინი ლექცია.  გავაცნობ ინფორმაცია მოსახლეობის შემადგენლობის შესახებ.

აქტივობა 5.    (წყვილებში მუშაობა )   მოსწავლეებს წყვილებში  ეძლევათ სამუშაო   სქესობრივ –ასაკობრივი  პირამიდები  სხვადასხვა ქვეყნების  მიხედვით  განვითრებადი, განვითარებული.  მარტივი, შეზღუდული, გაფართოებული. მოსწავლეებს მოეთხოვებათ  გაარჩიონ სხვადასხვა ქვეყნის დიგარამები და გააკეთონ დასკვნები რომელი დიაგარამა, რომელ ქვეყანას შეესაბამაბა. 
აქტივობა 6.   საშინაო დავალება






ორგანიზაციული ფორმა

მთელი  კლასი, წყვილებში, ინდივიდუალური





დროის მენეჯმენტი
აქტივობა 1.  გამოწვევა                       5წთ
აქტივობა 2. გონებრივი იერიში       10წთ.
აქტივობა 3. სტრატეგია 3,2,1            10წთ.
აქტივობა 4. მინი ლექცია                  7წთ.
აქტივობა 5. წყვილებში მუშაობა    10წთ.
აქტივობა 6. საშინაო დავალება       3წთ




შეფასების სტარატეგიები
დაკვირვება, ჩანაწერები, პრეზენტაცია









რესურსები

ტექნიკა და ინსტრუმენტები:  კომპიუტერი, პროექტორი,  პლაკატები, მარკერები





შენიშვნა